ANANAS

ANANAS je čudežni tropski sadež. Njegovo zdravilno moč so cenili že mornarji v obdobju odkrivanja sveta, na dolgih pomorskih potovanjih. Uživanje ananasa jih je dobro ščitilo pred skorbutom (bolezen, ki nastane zaradi pomanjkanja vitamina C). Tudi bakterijskih okužb je bilo manj, kar gre pripisati učinkovini bromelain.

V naših krajih smo do pred nekaj leti uživali ananas samo v predelani obliki, večinoma kot kompot, nekoliko manj pa kot posušene ali kandirane krhlje. Zadnja leta ga lahko praktično skozi vse leto kupimo v sveži obliki. Zaradi svežine, prijetne arome in okusa se pogosto znajde na naših jedilnikih. Uživanje svežega sadeža, v katerem so maksimalno ohranjene vse zdravilne lastnosti, je najbolj priporočljivo. Pogosto ga najdemo v sadnih solatah, kupah in v slaščicah, še posebej tistih, ki jih pripravimo s skuto.

Ananas je bogat vir vitaminov (vitamini C, B7, B12, E) in mineralov (mangan), najbolj pomembna zdravilna učinkovina pa je bromelain. To je mešanica encimov, odgovornih za razgradnjo beljakovin, ki poteka na dveh nivojih. Prvi nivo je razgradnja beljakovin, ki jih zaužijemo s hrano, do telesu uporabne oblike. Tako nastanejo aminokisline, ki skozi črevesno steno prehajajo v krvni obtok. Zato nam uživanje ananasa spodbuja tek, pospeši predelavo hrane in lajša lažje prebavne težave, kot so napihnjenost, počasna prebava, nagnjenost k zaprtju in rahli krči v trebuhu, ki so posledica slabo predelane hrane. Za te namene je dobro pred obrokom zaužiti nekaj rezin ananasa. Tudi sicer velja pravilo: sadje se uživa na prazen želodec, zaradi popolne hranilne in zdravilne učinkovitosti. Drugi nivo razgradnje beljakovin poteka na nivoju celice. Celične ovojnice so zgrajene iz beljakovin, tudi tiste, ki obdajajo telesu nevarne bakterije in škodljive snovi. Z razgradnjo teh beljakovinskih ovojnic bromelain iz ananasa naredi bakterije neaktivne in prepreči njihov škodljiv vnetni učinek. Zato rečemo, da ima ananas tudi protivnetno delovanje in nas ščiti pred okužbami. Bromelain pomaga razgraditi tudi beljakovino fibrin, ki zadržuje vodo v telesu. Na ta način deluje proti oteklinam in omogoča lažje odvajanje vode. Ananas ugodno vpliva tudi lokalno na kožo. Sveže rezine ananasa delujejo kot pomirjevanja maska, ki hkrati tudi gladi kožne gube in zmanjša intenziteto pigmentnih madežev (alfahidroksi kisline).

Za vse tiste, ki ananasa ne marajo ali ga iz določenih razlogov ne smejo uživati, so na voljo prehranska dopolnila, ki vsebujejo izvlečke ananasa, predvsem pa imajo visoko vsebnost bromelaina. Pogoste so kombinacije z izvlečki papaje (na našem trgu nekoliko manj prisotnega tropskega sadeža), ki ima podobne zdravilne učinke, predvsem na prebavni trakt. Večinoma so pripravki v obliki žvečljivih tablet, ki jih zaužijemo neposredno pred obrokom. Izvlečke ananasa najdemo tudi v izdelkih za pomoč pri hujšanju.

Namig: pri nakupu svežega sadeža bodimo pozorni na zrelost. Ananas je dobro zrel, če zlahka odtrgamo listič s spodnjega dela čopa.

Mirjana Dunjić Lapuh,
mag. farm.