BOLEČE ŽRELO

Boleče žrelo je pogost spremljevalec običajnega prehlada. Pojavita se rdečina in bolečina pri požiranju. V homeopatiji imamo kar nekaj zdravil, s katerimi lahko zdravimo boleče žrelo, in sicer:

Aconitum napellus (aconit) se uporabi takrat, ko se bolečina pojavi nenadoma. Žrelo je močno rdeče. Bolnik zaradi suhe sluznice in hudih bolečin težko požira. Telesna temperatura hitro narašča. Bolnik je žejen in bi pil mrzlo vodo.

Apis mellifica (apis) je primerno takrat, kadar so močno otečeni mandlji, žrelo in jezik. Bolnik čuti zbadajoče bolečine, ki se izboljšajo po hladnem obkladku ali hladni pijači. Žrelo je škrlatno rdeče, svetleče in otečeno. Čeprav ima bolnik žrelo suho, ne občuti žeje.

Atropa belladonna (belladonna) se uporabi takrat, ko se bolečina v žrelu pojavi nenadoma. Bolnik ima visoko vročino in se poti. Jezik ima suh in rdeč, žrelo pa je temno rdeče, zelo suho, boleče in razdraženo. Bolnik čuti pulzirajočo bolečino, ki prehaja iz grla v desno uho. Bolnik s težavo govori. Oteklina v žrelu pa ga sili k pogostemu požiranju, kar bolečino še stopnjuje. Bolnik ima odpor do pijač, zato malo pije ali samo po požirkih.

Bryonia alba (bryonia) je primerna takrat, ko se težave razvijejo počasi. Vročina počasi narašča. Bolnik ima kožo suho in se ne poti. Mandlje ima otečene in vnete, niso pa rdeči. V obraz je bolnik temno rdeč, vse sluznice in koža pa so suhe. Je zelo žejen in si pogosto zaželi velike količine mrzle vode, kar mu olajša bolečine v žrelu. Težave zmanjša tudi vroča hrana.

Lycopodium clavatum (lycopodium) je primerno homeopatsko zdravilo za boleče žrelo takrat, kadar je žrelo boleče in vneto predvsem na desni strani, ali pa se bolečina seli iz desne na levo stran. Bolnik ima občutek kot bi imel v grlu kepo. Najhujše je zjutraj. Čeprav bolnik težko požira, imajo blagodejni učinek topli napitki.

Lachesis muta (lachesis) se uporablja takrat, kadar je bolečina v žrelu podobna kot pri Lycopodiumu, le da je boleča in vneta predvsem leva stran žrela, ali pa se bolečina seli iz leve na desno stran. Prazno požiranje je za bolnika zelo boleče. Lažje požira trdo hrano kot tekočino. So pa hladni napitki prijetnejši kot topli.

Hepar sulphuris (hepar sulphur) se uporablja pri bolečem žrelu takrat, kadar ima bolnik občutek kot da bi imel drobtine v grlu ali pa kot da ima žrelo ranjeno. Mandlje in vratne bezgavke ima otekle. Na mandljih se pojavijo gnojni čepki. Bolnik izkašljuje sluz, ki je neprijetnega vonja. Med požiranjem se bolečina širi iz žrela v ušesa in v ostale predele glave. Bolniku stanje izboljša topla pijača in toplota.

Mercurius solubilis (mercurius) je homeopatsko zdravilo, ki je primerno za bolnika z zelo otečenimi mandlji, ki so obloženi z belimi gnojnimi čepki. Debelo belo obložen je tudi jezik, bolnikov zadah pa ima vonj po gnilobi. Žrelo je močno boleče, rdeče, vneto in zelo suho. Bolnik težko požira, vendar kljub temu ima bolnik željo po požiranju. Obilno izloča gosto slino in pa obilno se poti, predvsem zvečer v topli postelji, ko se težave še poslabšajo.

Najbolj primerno homeopatsko zdravilo bo tisto, pri katerem se bodo bolezenski in drugi znaki pri bolniku najbolje ujemali s sliko zdravila. Z pravilno izbiro homeopatskega zdravila in pravočasnim jemanjem lahko preprečimo nadaljnji razvoj bolezni.

 

Jerneja Gril,
mag.farm.