Brusnica (lat. Vaccinium vitis idaea) je polgrmičasta zimzelena rastlina. Najdemo jo v svetlih gozdovih iglavcev in ob gozdnih mejah. Pobiramo plodove v obliki okroglih jagod, ki so koralno rdeče barve in kislega okusa. Dozorijo v poznem poletju ali jeseni. Kot pri borovnicah tudi tukaj poznamo novejšo gojeno sorto, ameriško brusnico (lat. Vaccinium macrocarpon). Ta ima nekoliko večje plodove in podobno vsebnost učinkovin kot samonikla sorta. Obe sorti se uporabljata na enak način.
Nabrane plodove lahko hranimo v hladilniku tudi dalj časa, saj jih voščena plast ščiti pred izsušitvijo. Za kasneje jih lahko posušimo, zamrznemo ali predelamo v obliko marmelade ali sirupa. V kulinariki so cenjene kot dodatek k divjačini, v obliki brusnične omake, uporabljajo pa se tudi v sladicah in osvežilnih napitkih.
Zdravilne učinkovine v plodovih so velika količina vitamina C, vlaknine, magnezij, barvilo antocianin in številne polifenolne učinkovine z antioksidativnim delovanjem. V zadnjem času so brusnice in prehranska dopolnila iz brusnic pridobila na veljavi zaradi ugodnega delovanja na sečne poti. Ljudsko izročilo o ugodnem protivnetnem delovanju in dobre izkušnje pri dolgoletni uporabi so bile potrjene tudi v nekaterih raziskavah. Sok iz plodov ali uprašeni izvlečki v kapsulah ali tabletah preprečijo pritrditev bakterij na sluznico sečil, s tem se zmanjša možnost za njihovo razrast in širitev okužbe. Predvsem se na ta način zavre rast in razvoj bakterije Escherichia coli kot najbolj pogoste povzročiteljice vnetnih procesov v sečilih. Sestavine z antioksidativnim delovanjem ugodno vplivajo tudi na delovanje srčno-žilnega sistema ter krepijo imunski sistem. Barvilo antocianin lahko zniža vrednost slabega LDL holesterola in vrednost glukoze v krvi pri sladkornih bolnikih.
Številni ugodni učinki brusnic so dovolj velik razlog, da jih uvrstimo na svoj jedilnik. Še najbolj priročne in skozi vse leto dostopne so posušene brusnice, ki jih lahko grizljamo ob različnih priložnostih. Kakšen kozarec osvežilnega soka ali čaja je lahko tudi ustrezna izbira za dobro počutje in preprečevanje okužb. Pri blagih oblikah vnetja sečil in takrat, ko pri pogostih vnetjih želimo delovati preventivno, bomo uporabili prehransko dopolnilo z izvlečki brusnic v obliki kapsul ali tablet. Večinoma gre za varne pripravke, ki so primerni tudi za uporabo pri otrocih. Nosečnice lahko uporabljajo čaj ali sok, o uporabi kapsul ali tablet pa se naj posvetujejo z zdravnikom. Brusnica vsebuje tudi oksalno kislino, zato je treba pripravke iz brusnice zaužiti z veliko količino vode. S tem preprečimo nastajanje oksalatnih kristalov in potencialno tvorbo ledvičnih kamnov.
Namig: Tisti, ki imajo ledvične kamne in so nagnjeni k njihovemu nastajanju, naj se pripravkom iz brusnic raje izognejo!
Mirjana Dunjić-Lapuh
mag. farm.
Lekarne Ptuj