GOBE

GOBE so kot hrana na našem področju zelo cenjene. Spadajo v veliki rod gliv, rastejo v naravi, številne vrste pa tudi gojimo. Pri nas raste veliko število gob, njihovo nabiranje v naravi pa je popularen hobi velike večine Slovencev. Nekatere jedi, pripravljene iz gob, so postale že tradicionalne. Kdo od nas ne pozna gobove juhe? Sveže gobe uporabimo v sezoni rasti, za kasneje jih konzerviramo, zamrznemo, posušimo ali vložimo. Obrok z gobami velja za težje prebavljivega, zato nutricionisti, strokovnjaki za prehrano, svetujejo, naj gobe uživamo le kot začimbo in ne kot samostojni obrok. Gojene sorte, kot so šampinjoni in bukovi ostrigarji, so nekoliko »lažje«, vedno so na voljo sveže in predstavljajo pravi kulinarični izziv za kuharske mojstre.

Tudi na jedilnikih sveta so gobe cenjeni gosti. Nekateri redki primerki, kot so tartufi, dosegajo tudi vrtoglave cene in se prodajajo na borzah.

Manj znano pa je, da imajo nekatere gobe tudi močne zdravilne učinke, ki so v tradicionalni kitajski medicini priznani in cenjeni že tisočletja, zadnje čase pa pridobivajo na veljavi povsod po svetu, tudi pri nas. Govorimo o tako imenovanih medicinskih gobah. To so šitake, gobe, ki v naravi rastejo na Japonskem in Kitajskem, gojijo pa jih po celem svetu, tudi pri nas. So zelo okusne, po kakovosti in okusu so podobne jurčkom, zato si jih le privoščimo na krožniku! Same, popečene na maslu, v juhah, rižotah, z jajci ali kar sveže, na lističe narezane v solatah, so prava poslastica. Tudi goba reishi ali Ganoderma lucidum je medicinska drevesna goba, ki pa se v kulinariki ne uporablja.

Glavne zdravilne učinkovine v medicinskih gobah so polisaharidi, predvsem betaglukan, za katerega so v mnogih študijah znanstveniki dokazali, da pospešuje in uravnava delovanje imunskega sistema in krepi naše obrambne sposobnosti. Prisotnost  triterpenov nakazuje tudi zaviralni učinek na rast rakavih celic. Organski germanij kot močan antioksidant ščiti telo pred škodljivimi vplivi iz okolja in zmanjšuje posledice stresa. Vse aktivne učinkovine v gobah se podpirajo v medsebojnem delovanju, zato je delovanje pripravkov iz gob močnejše kot pri posameznih učinkovinah.

Medicinske gobe so se pojavile na svetovnih trgih v obliki kapsul, ki vsebujejo prah posušenih spor gobe reishi oziroma ekstrakt micelija gob šitake. Evropska agencija za varno hrano (EFSA) je izdala pozitivno mnenje o varnosti izdelkov iz medicinskih gob.

NAMIG: Na trgu so tudi oljne kapsule gobe reishi. Te vsebujejo tudi ganodermično kislino, ki ima močno citotoksično delovanje. Pred uporabo teh izdelkov se nujno posvetujte z vašim zdravnikom ali farmacevtom!

Mirjana Dunjić Lapuh,
mag. farm.