–
oktober 4, 2024
Javni zavod Lekarne Ptuj,
Trstenjakova ulica 9,
2250 Ptuj
02 771 6001
info@lekarne-ptuj.si
© Copyright LEKARNE PTUJ 2020 // DESIGN AND PRODUCTION: CREATIVELAB.SI
Lekarne Ptuj
www.lekarne-ptuj.si
3. November, 2024
Verjamemo, da bi moral biti internet dostopen in na voljo vsem, zato se zavzemamo za zagotavljanje spletne strani, ki je dostopna najširši možni publiki, ne glede na okoliščine in sposobnosti.
Za dosego tega si prizadevamo kar se da natančno upoštevati Smernice za dostopnost spletnih vsebin 2.1 (WCAG 2.1) na ravni AA, ki jih je oblikovalo Konzorcij svetovnega spleta (W3C). Te smernice pojasnjujejo, kako narediti spletne vsebine dostopne ljudem s širokim naborom invalidnosti. Skladnost s temi smernicami nam pomaga zagotoviti, da je spletna stran dostopna vsem: slepim osebam, osebam z motnjami gibanja, osebam z vidnimi in kognitivnimi motnjami ter drugim.
Naša spletna stran uporablja različne tehnologije, katerih cilj je zagotavljanje čim večje dostopnosti v vsakem trenutku. Uporabljamo vmesnik za dostopnost, ki uporabnikom s posebnimi potrebami omogoča prilagajanje uporabniškega vmesnika (UI) in oblikovanje glede na njihove osebne potrebe.
Poleg tega spletna stran uporablja aplikacijo, ki temelji na umetni inteligenci in deluje v ozadju ter stalno optimizira raven dostopnosti. Ta aplikacija izboljšuje HTML kode spletne strani ter prilagaja njeno funkcionalnost in vedenje za bralnike zaslona, ki jih uporabljajo slepi uporabniki, ter za tipkovnične funkcije za posameznike z motnjami gibanja.
Če odkrijete napako ali imate predloge za izboljšave, bomo veseli vašega mnenja. Obrnite se na upravljavce spletne strani preko naslednjega e-naslova: info@lekarne-ptuj.si.
Bralnik zaslona in navigacija s tipkovnico
Naša spletna stran implementira tehniko ARIA (dostopne bogate internetne aplikacije), skupaj z različnimi vedenjskimi spremembami, da zagotovimo, da lahko slepi uporabniki s pomočjo bralnikov zaslona berejo, razumejo in uporabljajo funkcije spletne strani. Takoj, ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na stran, prejme poziv za aktivacijo profila bralnika zaslona, kar mu omogoča učinkovito uporabo strani. Tukaj so opisani nekateri ključni koraki za optimizacijo bralnika zaslona z opisi primerov kode:
Optimizacija bralnika zaslona: v ozadju se izvaja proces, ki se uči vseh komponent spletne strani, da zagotovi skladnost tudi ob posodobitvah. S tem procesom bralnikom zaslona zagotavljamo smiselne podatke z uporabo niza atributov ARIA. Na primer, zagotavljamo točne oznake obrazcev, opise za ikone (ikone družbenih omrežij, iskalne ikone, ikone košarice itd.), navodila za potrditve obrazcev ter oznake elementov, kot so gumbi, meniji, pojavna okna in drugi. Poleg tega proces v ozadju pregleda vse slike na spletni strani ter z opisom, temelječim na prepoznavi objektov, doda točne in smiselne oznake ALT (nadomestno besedilo) za slike brez opisa. Prav tako bo z uporabo tehnologije OCR (optično prepoznavanje znakov) iz besedil na slikah izvlekel vgrajena besedila. Za vklop prilagoditev za bralnike zaslona lahko uporabniki kadarkoli pritisnejo kombinacijo tipk Alt+1. Uporabniki bralnika zaslona bodo ob vstopu na spletno stran prejeli samodejna obvestila za vklop načina bralnika zaslona.
Te prilagoditve so združljive z vsemi priljubljenimi bralniki zaslona, vključno z JAWS in NVDA.
Optimizacija navigacije s tipkovnico: Proces v ozadju prilagodi HTML kode spletne strani in doda različne funkcije s pomočjo JavaScript kode, ki omogoča upravljanje spletne strani s tipkovnico. To vključuje možnost navigacije s tipkami Tab in Shift+Tab, uporabo puščic za delovanje spustnih menijev, njihovo zapiranje s tipko Esc, aktiviranje gumbov in povezav s tipko Enter, navigacijo med radijskimi in potrditvenimi elementi s pomočjo puščic ter njihovo označevanje s preslednico ali Enter. Uporabniki tipkovnice bodo imeli dostop do hitre navigacije in menijev za preskok vsebine, ki so na voljo kadarkoli s klikom na Alt+1 ali kot prvi elementi strani pri navigaciji s tipkovnico. Proces v ozadju prav tako obravnava sprožena pojavna okna, tako da fokus tipkovnice premakne nanje takoj, ko se pojavijo, in prepreči, da bi fokus zapustil okno.
Uporabniki lahko uporabljajo tudi bližnjice, kot so “M” (meniji), “H” (naslovi), “F” (obrazci), “B” (gumbi) in “G” (grafika), za skok na določene elemente.
Podprti profili invalidnosti na naši spletni strani
Način varnosti za epilepsijo: ta profil omogoča ljudem z epilepsijo varno uporabo spletne strani s preprečevanjem tveganih animacij in barvnih kombinacij.
Način za slabovidne: ta način prilagaja spletno stran uporabnikom z motnjami vida, kot so slabovidnost, tunelski vid, siva mrena, glavkom in podobno.
Način za kognitivne motnje: ta način ponuja različne možnosti za pomoč uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in podobno, da se lažje osredotočijo na ključne elemente spletne strani.
Način prijaznosti za ADHD: ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrološkimi motnjami lažje brati, brskati in se osredotočiti na glavne elemente spletne strani, ob znatnem zmanjšanju motenj.
Način slepote: ta način konfigurira spletno stran, da je združljiva z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena na računalnikih in pametnih telefonih, zato morajo biti spletne strani združljive z njo.
Profil za navigacijo s tipkovnico (gibalno ovirani): ta profil omogoča gibalno oviranim osebam uporabo spletne strani s pomočjo tipk Tab, Shift+Tab in Enter. Uporabniki lahko uporabljajo tudi bližnjice, kot so “M” (meniji), “H” (naslovi), “F” (obrazci), “B” (gumbi) in “G” (grafika), za skok na določene elemente.
Dodatne prilagoditve uporabniškega vmesnika, dizajna in berljivosti
Prilagoditev pisave – uporabniki lahko povečajo ali zmanjšajo velikost pisave, spremenijo njen tip, prilagodijo razmik, poravnavo, višino vrstice in drugo.
Prilagoditev barv – uporabniki lahko izberejo različne profile barvnega kontrasta, kot so svetel, temen, obrnjen in monokromatičen. Poleg tega lahko uporabniki izbirajo med barvnimi shemami naslovov, besedil in ozadij, z več kot sedmimi različnimi barvnimi možnostmi.
Animacije – osebe z epilepsijo lahko z enim klikom ustavijo vse animacije. Med te animacije sodijo videoposnetki, GIF-i in CSS prehodi s svetlobnimi učinki.
Označevanje vsebine – uporabniki lahko izberejo, da poudarijo pomembne elemente, kot so povezave in naslovi. Prav tako lahko izberejo poudarjanje samo osredotočenih ali premaknjenih elementov.
Izklop zvoka – uporabniki z napravami za sluh lahko doživijo glavobole ali druge težave zaradi samodejnega predvajanja zvoka. Ta možnost omogoča takojšnje izklapljanje zvoka na celotni spletni strani.
Kognitivne motnje – uporabljamo iskalnik, povezan z Wikipedijo in Wiktionary, ki ljudem s kognitivnimi motnjami omogoča razlago pomenov besednih zvez, okrajšav, slenga in drugih izrazov.
Dodatne funkcije – uporabnikom ponujamo možnost spremembe barve in velikosti kazalca, uporabo načina tiskanja, aktivacijo
virtualne tipkovnice in številne druge funkcije.
Združljivost z brskalniki in asistivno tehnologijo
Prizadevamo si podpreti najširši spekter brskalnikov in asistivnih tehnologij, tako da lahko naši uporabniki izberejo njim najprimernejša orodja, z najmanj omejitvami. Zato smo vložili veliko truda v podporo vsem večjim sistemom, ki predstavljajo več kot 95 % tržnega deleža, vključno z Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera in Microsoft Edge ter bralniki zaslona JAWS in NVDA.
Opombe, komentarji in povratne informacije
Kljub našim največjim prizadevanjem, da bi vsakomur omogočili prilagajanje spletne strani po njihovih potrebah, so lahko še vedno strani ali razdelki, ki niso popolnoma dostopni, so v procesu zagotavljanja dostopnosti ali primanjkujejo ustrezne tehnološke rešitve za njihovo dostopnost. Vseeno stalno izboljšujemo dostopnost, dodajamo, posodabljamo in izpopolnjujemo njene možnosti in funkcije ter razvijamo in sprejemamo nove tehnologije. Vse to z namenom doseči optimalno raven dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom. Za kakršno koli pomoč se obrnite na info@lekarne-ptuj.si.