MED

MED je naravni sladki dar narave. V davnih časih je veljal za hrano bogov. Pridelajo ga čebele iz cvetličnega nektarja, ki ga v svojih želodčkih oplemenitijo z izločki svojih žlez in ga pustijo zoreti v satju. Čebelarstvo ima v Sloveniji dolgoletno tradicijo. Ponašamo se tudi z avtohtono čebeljo pasmo – kranjsko čebelo. Vrste medu se med seboj razlikujejo po botaničnem in geografskem poreklu. Različne vrste ločimo po vonju, okusu, barvi, vsebnosti cvetnega prahu in hitrosti kristalizacije. Proces kristalizacije je normalen pojav pri naravnem medu. Kristalno obliko ponovno utekočinimo v vodni kopeli z rahlim segrevanjem. Visoke temperature uničijo zdravilne lastnosti medu, poudarijo pa aromo, kar je v kuhinji pogosto zaželeno. Najbolj priljubljene vrste medu so akacijev, cvetlični, lipov in kostanjev.

Med je odlična hrana za vsa življenjska obdobja in vse letne čase. Uživamo ga samostojno in kot dodatek različnim jedem, predvsem sladicam, poda se tudi k mesu. Zaradi visoke vsebnosti sladkorja (grozdni in sadni) je cenjeno sladilo v vsakdanji prehrani, tudi dietni. Ti sladkorji gredo hitro v kri in telesu dajo energijo. Med vsebuje tudi številne vitamine, minerale, encime in antioksidante. Zato je med tudi odlično naravno zdravilo za krepitev imunskega sistema, sprostitev in boljši spanec, olajša izkašljevanje, deluje protivnetno, pomirja kožo in pospešuje celjenje manjših ran in opeklin. Med je tudi lepotilo, saj je priljubljena sestavina naravnih kozmetičnih izdelkov za nego kože in las.

Ob medu je pomemben čebelji produkt tudi matični mleček. To je izloček žrelnih žlez mladih čebel, ki ga izločajo zelo kratek čas za hranjenje matice. Zato je pridelana količina majhna in je zelo dragocen. Ob številnih vitaminih in mineralih vsebuje tudi aminokisline in predstavlja esencialno hranilo, čeprav ga imajo nekateri celo za vsemogočno zdravilo. Ugodno vpliva na povečanje koncentracije, krepi življenjsko moč in imunski sistem ter zavira staranje. Nekateri mu pravijo tudi eliksir mladosti. Uporablja se svež (je zelo občutljiv in zanj veljajo posebni pogoji shranjevanja in uporabe) ali v obliki medu, kapsul in v tekoči obliki v enodoznih stekleničkah z različnimi dodatki.

Cvetni prah je za čebele glavna hrana. 10 % čebeljega pridelka prahu čebelarji poberejo kot cvetni prah, ki ga potem dodajajo medenim zdravilnim izdelkom. Sestavine so podobne sestavinam matičnega mlečka, zato ga uporabljamo enako kot mleček ali skupaj z njim. V ponudbi je kot samostojni čisti cvetni prah in v sestavljenih izdelkih v obliki medu, kapsul, sirupov.

Propolis je smolast čebelji proizvod, ki ga čebele uporabljajo za premaz notranjih sten panja in za »popravilo« satja. Že v antičnih časih so mu namenjali posebno pozornost. Tudi danes medicino najbolj zanima ta čebelji produkt. Propolis je zmes smol, eteričnih olj in cvetnega prahu. Deluje kot naravni antibiotik, proti bakterijam, virusom in glivicam, in pospešuje celjenje ran. Za zdravilne namene se uporabljajta vodni in alkoholni ekstrakt v obliki kapljic ali pršila, najdemo ga v pastilah za grlo, v sirupih in mazilih.

V dnevni prehrani zdravega človeka je lahko do 100 g medu (tri velike žlice). Pri tem iz prehrane izključimo druge sladkorje ali sladice. Dnevni odmerek medu razdelimo na več manjših odmerkov. V primeru bolezni lahko posežemo po obogatenih izdelkih, ki ob medu vsebujejo tudi druge energijsko in zdravilno bogate čebelje pridelke. Teh je na našem trgu veliko. O izbiri pravega za vaše dobro počutje, ohranjanje zdravja ali lajšanje bolezenskih težav poiščite nasvet v vaši lekarni!

Namig: Med je odlično sladilo za sladkanje čaja. Da ohranite njegove zdravilne lastnosti, temperatura čaja ne sme presegati 40 °C.

Mirjana Dunjić Lapuh,
mag. farm.