Zdravilo je varno, neškodljivo in učinkovito le, če ga pravilno uporabimo
Zdravilo je zdravilna učinkovina, ki je vgrajena v določeno farmacevtsko obliko. Narava bolezni, zdravilna učinkovina in farmacevtska oblika narekujejo določeno uporabo zdravila. Da zagotovimo čim boljši izid zdravljenja in da z zdravili ne ogrožamo sebe in drugih, velja dosledno upoštevati naslednja splošna pravila:
- Zdravila so bila predpisana Vam, zato jih ne posojajte drugim niti si jih sami ne izposojajte.
- Zdravila jemljite redno ves čas zdravljenja. Nekatera zdravila boste jemali krajši čas, npr. antibiotike, zdravila proti bolečinam, spet druga so namenjena daljšemu jemanju, lahko tudi doživljenjsko, kot so npr. zdravila za zniževanje krvnega tlaka, zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni ipd.
- Pred uporabo zdravila preberite navodilo za uporabo. Navodila ne zavrzite- lahko ga boste še potrebovali. Pred začetkom zdravljenja o delovanju zdravila povprašajte tudi svojega zdravnika in farmacevta.
- Če ste pozabili vzeti zdravilo, se o tem posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom oziroma upoštevajte naslednje:
– če je od pozabljenega odmerka minil krajši čas, vzemite zdravilo čim prej,
– če se bliža čas naslednjega odmerka zdravila, pozabljeni odmerek izpustite in vzemite naslednjega, kot bi ga tudi sicer ob predvidenem času.
- Preden vzamete zdravilo- preverite ali je to res pravo zdravilo. To zagotovite tako, da trikrat preverite ime zdravila– ko ga vzamete iz mesta, kjer je zdravilo shranjeno, tik preden zdravilo uporabite in ponovno takrat, ko zdravilo pospravite.
- Zdravila shranjujte na sobni temperaturi (do 25ºC) na suhem mestu ( kopalnica ali kuhinja nista primerna prostora) in nedosegljivo otrokom. Določena zdravila je potrebno hraniti na hladnem- na to vas v lekarni posebej opozorimo in praviloma zdravilo opremimo z nalepko »shranjujte na hladnem«. Zdravil ne puščajte v avtomobilu- poleti so tako izpostavljena previsokim temperaturam in prenizkim pozimi.
- Pred in po uporabi zdravila si umijte roke.
- Zdravila uporabljajte samo do označenega roka uporabe. Zdravila ne uporabite, če ste opazili spremembo barve, vonja ali okusa. Za sirupe velja, da so uporabni še pol leta po odprtju- če proizvajalec ne označi drugače. Magistralno izdelana zdravila so izdelana v lekarni za točno določenega pacienta in so uporabna en mesec.
- Neuporabljena zdravila oddajte komunalni službi, ki je usposobljena za zbiranje nevarnih odpadkov (Čisto mesto na Ptuju zbira neuporabljena zdravila vsak dan, enkrat letno izvede akcijo zbiranja nevarnih odpadkov na določenih zbornih mestih, ki so javno objavljena). Varujmo naše okolje in ne mečimo odpadnih zdravil med običajne komunalne odpadke. Lekarne Ptujtudi zbiramo odpadna zdravila. Ker se neuporabljena zdravila nikakor ne smejo pomešati med zdravila za izdajo, ima vsaka lekarna določena termin zbiranja odpadnih zdravil. O točnem terminu povprašajte v Vaši lekarni.
Za izbor ustreznega zdravila so pomembne informacije o vašem zdravstvenem stanju, npr. ali imate kakšno kronično bolezen, ali ste pred kratkim preboleli kakšno bolezen in podobno. Zdravila so tako tista, ki vam jih je zdravnik predpisal na recept, kot tudi ta, ki ste jih v lekarni kupili brez recepta. Vsako zdravilo lahko povzroči tudi neželene učinke. Da se temu v največji možni meri izognete, povprašajte o zdravilu svojega zdravnika in farmacevta. Opozorilo, ki ga zasledimo tudi v reklamah za zdravila, ima svoj namen.
Zdravilo je varno, neškodljivo in učinkovito le, če ga pravilno uporabimo!
Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec.